Ekonomi

Arjantin’de IMF hazırlıkları

Arjantin’de bu hafta ön seçimleri kazanan Javier Milei, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 44 milyar dolarlık program için görüşmelere başlamaya hazırlanıyor.

Milei, kampanyasına öncülük eden kız kardeşi Karina’nın 13 Ağustos seçimlerinden sonra bir görüşme ayarlamak için IMF yetkililerinden bir telefon aldığını söyledi. Seçimin galibi Milei, planlanmamış toplantı hakkında ayrıntı vermedi.

Yüzde 115’in üzerinde yıllık enflasyon, artan yoksulluk ve hızla değer kaybeden para birimi ile uğraşan Arjantin’de Javier Milei, pesonun doların yerine geçmesi çağrısında bulundu ve merkez bankasını kapatacağına dair açıklamalarıyla destek topladı.

Pazar günü yapılan ön seçimlerde aşırı sağcı aday Milei toplam oyların yaklaşık yüzde 30’unu aldı.

Salı günü yerel radyo istasyonu Radio La Red ile yaptığı röportajda Milei, “Toplantıya nasıl yaklaşacağımıza bakıyoruz. IMF ile programı ele almakta bir sorunumuz yok çünkü hakkında bir hipotezimiz var. çok daha zor adaptasyon.”

Bloomberg’in seçimler öncesi haberinde, IMF temsilcilerinin muhalefet üyeleriyle 44 milyar dolarlık programı nasıl ele almak istediklerini ölçmek için görüşmeleri yoğunlaştırmayı planladıkları belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu