Haber

Bozdağ: Yürütme yetkisi birlikte kullanılamaz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6’lı masada gündeme gelen yürütme yetkisinin kullanımına ilişkin tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yürütme yetkisinin ve görevinin devredilemeyeceğini ve Anayasa değişmeden katılımı kabul etmeyeceğini vurgulayarak, “Örneğin bakan/üst düzey yönetici atama yetkisi kanunla dahi devredilemez. Çünkü Anayasa’nın cumhurbaşkanına verdiği yetki ve görevler münhasıran cumhurbaşkanına ait. Anayasa’da yürütme yetkisinin ve görevin devrine, ortak kullanımına veya bölünmesine izin veren bir hüküm yok” diye yazdı.

Bakan Bozdağ, Anayasa’nın, kaynağını Anayasa’dan almayan bir devlet gücünün kullanılmasını açık ve net bir şekilde yasakladığına da işaret ederek, 6’lılar tablosunu uyardı. “Anayasa’nın bu açık kararlarına rağmen, cumhurbaşkanlarının altılı masada alacakları kararlar veya uygulamalar, Anayasa’nın kısmen kaldırılması, yürütme organına karşı sivil darbe, erkin yetki ve görevlerinin gasp edilmesi olacaktır. Bozdağ, Cumhurbaşkanı’nın ellerinin, ayaklarının ve ağzının bağlanmasıdır” dedi.

Davutoğlu’nun imza yetkisi açıklaması

Altı maddelik masada seçim kazanılırsa Cumhurbaşkanı’nın hangi yetkileri kullanacağı tartışmaları sürerken Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Cumhurbaşkanı ister içeriden, ister dışarıdan imzayla hazır bulunacak. karar süreçlerinde otorite” tartışma yarattı.

Daha sonra HaberTürk’te katıldığı programda sözlerine açıklık getiren Davutoğlu, genel başkan yardımcılığı konusunda anlaştıklarını söyledi. Davutoğlu, “Yani genel başkanların dışarıda oturup Cumhurbaşkanı’na ders vereceklerine dair bir tablo yok. Aynı masada muhterem başkanım diye hitap ettikleri bir başkana, saygı duydukları başkana hitap edecekler. başkan yardımcısı olarak da sorumluluk alacaklar.”

DW/SO,EC

mutki-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu