Haber

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, güvenlik için Rusya’ya güvenmenin stratejik bir hata olduğunu söyledi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Ermenistan’ın güvenlik açısından Rusya’ya bağımlı olması stratejik bir hataydı” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin İkinci Karabağ Savaşı’ndaki yenilgisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’yı Karabağ Savaşı’nda Ermenistan’ı Azerbaycan’a karşı koruyamamakla suçlayan Paşinyan, “Ermenistan’ın güvenlik mimarisi, silah ve mühimmat tedariği de dahil olmak üzere yüzde 99 Rusya’ya bağımlıydı. Ancak bugün Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında Rusya’nın bunu yaptığını görüyoruz” dedi. kendi ihtiyaçları için silah ve mühimmata ihtiyacı var. Bu durumda Rusya’nın istese de Ermenistan’ın güvenlik ihtiyacını karşılayamaması anlaşılır bir durumdur. Bu örnek bize Ermenistan’ın güvenlik konusunda Rusya’ya bağımlı olmasının stratejik bir hata olduğunu göstermelidir” dedi.

Ermenistan’ın güvenlik hazırlıklarını çeşitlendirmeye çalıştığını söyleyen Paşinyan, Avrupa Birliği ve ABD ile bağlarına ve bölgedeki diğer ülkelerle daha yakın ilişkiler kurma çabalarına değindi.

Erivan ile Bakü arasındaki gerilime aracılık eden Paşinyan’ın açıklamalarına Moskova’dan yanıt gelmedi. – ERİVAN

akkislaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu