Haber

Finlandiya’da savunma sırlarını ifşa etmekten yargılanan iki gazeteciye para cezası

Finlandiya’da 2017’de yayımladıkları bir makalede ulusal savunma sırlarını ifşa ettikleri gerekçesiyle yargılanan iki araştırmacı gazeteciye para cezası verildi.

Finlandiya gazetesi Huvudstadsbladet’in haberine göre, zımni savunma belgelerini yayınlayan Helsingin Sanomat gazetesinde yer alan yazıyı yazan Tuomo Pietilaina ve Laura Halmi ile gazetenin eski Siyasi Haberler Editörü Kalle Silfverberg’in davası sonuçlandı.

Helsinki Bölge Mahkemesi’nde görülen davada, savcılığın Pietilaina ve Halmi adlı gazeteciler için altı aydan bir yıla kadar hapis cezası talep etmesine rağmen iki gazeteciye para cezası verildi.

Kalle Silfverberg’in beraat ettiği davada iki gazeteciye verilen para cezalarının miktarı açıklanmadı.

Gazetede 16 Aralık 2017’de yayınlanan ve bir askeri istihbarat teşkilatının ülkedeki faaliyetlerine ilişkin ayrıntılara yer verilen bir haberin ardından savcılar, hassas bilgileri ifşa eden gazeteciler hakkında soruşturma başlattı.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Kaius Niemi ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Esa Makinen’e dava kapsamında önce dava açıldı, ancak aleyhlerindeki suçlamalar daha sonra aklandı.

Devlet sırlarını ifşa etmek ve açıklamaya çalışmakla suçlanan gazeteciler, yayınlanan bilgilere fiilen açık kaynaklardan ulaşılabileceği gerekçesiyle suçlamaları reddetti.

bozkurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu