Haber

Lavrov İran ziyaretine hazırlanıyor

Sputnikile konuşan Mariya Zakharova şunları söyledi: “ Rusya Dışişleri Bakanı Pazartesi günü Tahran’da yapılması planlanan görüşmelere katılacak” söz konusu.

İran devlet haber ajansı IRNA, Türkiye’nin inisiyatifiyleRusya, Azerbaycan, Ermenistan ve İran dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek 3+3 formatındaki bölgesel iş birliği platformunun 23 Ekim’de Tahran’da gerçekleştirileceği açıklandı.

Türkiye ile birlikte bölgede istikrarın sağlanması amacıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in teklifiyle kuruldu. Rusyaİran, AzerbaycanGürcistan ve Ermenistan’ın da yer alacağı platformun yarınki ayağında Güney Kafkasya’daki son gelişmelerin yanı sıra güvenlik alanında bölgesel işbirliği konularının da ele alınması beklenirken, toplantı gündeminin ana konusunu Azerbaycan ile Azerbaycan arasındaki çatışma oluşturacak. ve Ermenistan. barış müzakereleriolacak.

Güney Kafkasya’da istikrarı hedefleyen platformun ilk ev sahibi Moskova oldu.

Bölgesel işbirliği platformunun Güney Kafkasya’da 3+3 formatındaki ilk zirvesinin Aralık 2021’de gerçekleştirileceği, Rusya Dışişleri Bakanlığıkonut mülkiyetindeki başkent Moskova’dadüzenlenmiş, tartışmalar TürkiyeAzerbaycan, Ermenistan ve İran’ın Dışişleri Bakan Yardımcıları hazır bulundu.

Gürcistan son dakikada görüşmelere katılmayacağını açıklayarak tepki gösterirken, Rusya Dışişleri Bakanı da son dakikada alınan kararı değerlendirdi. Sergey Lavrov, “ Bu girişimi aktif olarak destekledik ve onun birleştirici potansiyelinin farkındayız.G Gürcü komşularımız davetimizi kabul etmediler ve katılmaktan kaçındılar. Ancak bu platformun kapılarını Tiflis’e her zaman açık tutacağımız konusunda anlaştık.“dedi.

Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin, İranCumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı telefon görüşmesinde, her iki ülkenin de bölgede barışı hedefleyen bölgesel iş birliği platformunun 3+3 formatındaki çalışmalarının yoğunlaştırılmasıyla ilgilendiğini vurguladı.

kozluk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu