Haber

Muş Valisi Avni Çakır, bedensel engelli genç kızın okuma yazma öğrenmesine yardım etti

Muş Valisi Avni Çakır, 25 yaşındaki bedensel engelli Esmanur Mengi’nin okuma-yazma öğrenmesine yardımcı oldu.

Karşıyaka İlçesi’nde yaşayan Mengi, okuma yazma isteğini Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz ve Vali Çakır’a iletti.

Bunun üzerine Vali Çakır’ın talimatıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından görevlendirilen usta öğretici, Mengi’ye okuma yazma eğitimi vermeye başladı.

Evine gelen usta öğretmen sayesinde Mengi, 25 yıl sonra okuma yazmayı öğrenerek hayalini gerçekleştirdi.

Vali Çakır, eşi Bahar Çakır ile birlikte Mengi’yi evinde ziyaret ederek başarılarından dolayı tebrik etti.

Engellilere ve ailelerine her zaman destek olacaklarını belirten Çakır, “Kızımız bu yaşına kadar okuma yazma fırsatı bulamadı. Dernek Başkanımız Korkmaz da bize, eğer Esmanur’un okuma yazma öğrenmek istediğini söyledi. Bir kurs açıldı. Bu bizi çok sevindirdi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde görev yapan usta öğreticimizi görevlendirdik.” ve Esmanur evde özel eğitim almaya başladı. Esmanur okuma-yazmayı 4 haftada öğrendi. 5. haftadayız. Esmanur benim adımı, eşimin adını ve kendi adını yazarak bize sürpriz yaptı. Esmanur ve ailesi gülümsüyor. Bu nedenle biz de mutlu olduk.”

Engelli bireylerin toplumda daha görünür olması için tüm kurumların çalıştığını belirten Çakır, “Engellileri toplumun her alanında, sokakta, etkinliklerde görmeyi hedefliyoruz. Çocuklarımızın niteliklerini ortaya çıkarıp, engellileri destekleyenlere destek olmak istiyoruz. Bu anlamda eğitimsel hedeflerimiz var. Farklı projeler üretmeye çalışıyoruz.” söz konusu.

Günde ortalama 4 saat ders çalıştığını belirten Mengi, “25 yaşındayım, okuma-yazmayı yeni öğrendim. Daha önce hiç okula gitmedim. Okuyup iş bulmak istiyorum. Öğretmenimi çok seviyorum. Bir ay boyunca okuma yazma öğrenmeye başladım. Kendimi geliştirmek için daha çok çalışıyorum.” söz konusu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde usta öğretici Derya Yağmur da Mengi’nin kısa sürede okuma-yazmayı öğrendiğini belirtti.

Dernek Başkanı Korkmaz da desteklerinden dolayı Vali Çakır’a teşekkür ederek, engelli bireylerin topluma kazandırılması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

kurucasile-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu