Haber

Özbekistan, ülkenin doğal gaz taşıma sisteminin Gazprom’a devredilmeyeceğini bildirdi.

Özbekistan Enerji Bakanlığı, Gazprom ile imzalanan “yol haritası” kapsamında ülkenin doğal gaz taşıma sisteminin Rus şirkete verilmeyeceğini bildirdi.

Özbekistan Enerji Bakanlığı, Gazprom ile dün imzalanan “yol haritasına” ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “yol haritası” doğrultusunda taraflar arasında oluşturulan çalışma kümesinin, “Orta Asya-Orta” boru sınırından geçen doğal gaz geçişi için gerekli teknik çalışmaların yapılması konusunda mutabık kalındığı kaydedildi. Kazakistan ve Özbekistan toprakları üzerinde çalışacak ve çalışma kümesinin tüm çalışmalarını teknik olarak tamamladıktan sonra doğal gaz tedarik edebilecektir. Ana şartların görüşüleceği belirtildi.

Açıklamada, müzakerelerin ve imzalanan yol haritasının, mevcut gaz taşıma sisteminin mülkiyetini tüm işletme haklarıyla birlikte elinde tutarak iç piyasaya gerekli miktarlarda doğal gaz arzının hedeflendiği belirtildi. doğalgaz taşıma sisteminin bir başkasına devredilmesi veya egemenliğimize yönelik herhangi bir tehdit söz konusu değildir.” denildi.

Açıklamada, bakanlığın tüm çalışmalarını Özbekistan’ın ulusal çıkarları doğrultusunda yürütmeye devam edeceği ve bu çalışmaların sonuçları hakkında her zaman kamuoyunu bilgilendireceği belirtildi.

Rus elektrik şirketi Gazprom ile dün Özbekistan’ın ortasında doğalgaz alanında işbirliğine yönelik “yol haritası” imzalandı. Özbek tarafının bu konuda gelişigüzel bir açıklama yapmaması ülke kamuoyunda çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu