Haber

Paris Savcılığı saldırganın planını açıkladı

Geçtiğimiz Cuma günü Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne silahlı saldırı düzenleyen zanlı hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten Paris Savcılığı, Fransız medyasına yaptığı açıklamada, zanlının “yabancılara karşı patolojik bir nefret” beslediğini söyledi. Buna göre 69 yaşındaki zanlı, altı yıl önceki bir hırsızlıktan bu yana “göçmenleri ve yabancıları öldürme arzusu” taşıyordu.

“Başka bir yere saldırı planlıyor”

Savcılık, zanlının asıl amacının Paris’in göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Saint-Denis semtinde saldırı düzenlemek olduğunu ve bu amaçla önce Cuma sabahı “yabancıları öldürmek için” bu bölgeye gittiğini bildirdi. silahıyla. Ancak burada az kişi olduğu için bu planından vazgeçti ve üzerindeki kıyafetlerden dolayı silahın şarjörünü hızlı bir şekilde değiştiremeyeceğini düşündü. Savcılık, zanlının önce ailesinin yaşadığı eve uğradığını belirterek; Öğle saatlerinde evden çıktığını ve Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin bulunduğu Rue d’Enghien’e gittiğini duyurdu.

Silahlı saldırıda 3 kişiyi öldüren ve 3 kişiyi de yaralayan zanlının tutuklanma kararı kaldırıldı. Paris Savcılığı, zanlıyı muayene eden doktorun, zanlının sağlık durumunun tutukluluk koşullarına uygun olmadığı sonucuna vardığını bildirdi. Zanlı daha sonra psikiyatri kliniğine sevk edildi. 69 yaşındaki zanlının sağlık durumunun uygun olması halinde hakim karşısına çıkarılması bekleniyor.

AFP,dpa / HT,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu