Haber

Zengezur ve Ovaköy… Türkiye’nin bölgesel liderliğine kapılar açılıyor!

“Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına” Türkiye Yüzyılı2023 seçimlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarının kazanmasının ardından” sloganıyla giren bölgesel kalkınma hamleleriyeniden hız kazanacaktır.

Türk dünyasını Türkiye ve Avrupa’ya bağlayacak Zengezur KoridoruTürkiye’yi Körfez ülkeleri ile Avrupa arasında bir köprü haline getirecek. İmar Yolu Projesibu devasa atılımların ortasında liderliği ele alıyor.

Ovaköy-Basra’nın ortasında kurulan ticaret yolu Türkiye ve Irakhükümetleri korurken, Zangezur Koridoru Türkiye ve Azerbaycanyapmak.

Türkiye’nin bölgesel liderliğini pekiştirecek ve küresel güç düzeyine çıkaracak projelerin gündeme alınması Türkiye Denizcilik ve Küresel Stratejiler Merkezi (TURKDES) Lideri, İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tuğamiral Doç. Dr. Cihat Yaycıeleştirel bir makale yayınladı.

Cihat Yaycı tv100.comsitede ” Kapılar Türkiye’nin bölgesel liderliğine açılıyor” başlıklı yazısında bu iki projeyi inceledi.

Sizlere Türkiye’nin jeopolitik ve jeoekonomik önemini büyük ölçüde artıracak olan beni heyecanlandıran bir gelişmeden bahsedeceğim. dedi Müstafi Tuğamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı şunları söyledi:

KAZANAN IRAK TÜRKLERİ OLACAK

Türkmeneli bölgesine vurgu yapan Yaycı, yazısına şöyle devam etti:

TÜRKİYE’Yİ ORTA ASYA’YA BAĞLAYACAK KORİDOR

Cihat Yaycı, Irak’ın bütünlüğünün anahtarının Ovaköy sınır kapısından geçtiğini belirtti. Yaycı, yazısında tarihi öneme sahip Zangezur Koridoru’na da değindi.

“Güneyimizde bu heyecan verici gelişmeler olurken, doğuda da Zangezur Koridoru’nun bir an önce açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.Bunu söyleyen Yaycı, şu satırları yazdı:

(TV100)

silopiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu